Home / All / PTFE Tapes / Pink Plumber Line Thread Seal Tape / UL PTFE Pink PTFE Tape 10MX0.1MMX12MM
Please send your message to us
*Email
Name
*Phone
*Title
*Content
Upload
  • Only supports .rar/.zip/.jpg/.png/.gif/.doc/.xls/.pdf, maximum 20MB.
UL PTFE Pink PTFE Tape 10MX0.1MMX12MM
Share
CategoriesPink Plumber Line Thread Seal Tape
BrandForeverseal PTFE Tapes Manufacturer
ModelFT12-10/P
Brand & LogoForeverseal
Busniess typeManufacturer
Specification12mmx0.1mmx10m
Color of tapePink
Density1.20g/cm3 to 1.50g/cm3
Temp.Range450F(-268C) to +500F ( 260C)
Pressure Ratingup to10,000PSI
Tensile Strength15N/mm2
ElongationMin 50%
CertificateDVGW,UL,WRAS,RoHS,ACS,CE,ISO9001
FOB portShanghai/Ningbo
Terms of PaymentL/C, T/T
Detail Information
FEATURES
PINK PLUMBER LINE THREAD SEAL TAPE
High density PTFE TAPE according to MIL-T27730A, UL.
Pink Plumber Line Thread Seal Tape is a full density thread seal
tape for used with piping in air,water,sewage,hydraulic lines and
sprinkler systems.
l  Picture for PTFE TAPE:
l  Physical Properties for Standard PTFE TAPE:
Thickness
0.1mm
Width
12mm(1/2")
Density
1.2g/cm3 - 1.50g/cm3
Composition
100% virgin PTFE
Pressure Rating
up to 10,000PSI
Temp.Range
-450F to +500F (-268C to 260C)
Tensile Strength
15N/mm2
Elongation
Min 50%
Storage
Unlimited shelf life (less than 70F recommended)
Flammability
Non-flammable
PTFE Raw Materials
--China's two largest suppliers
DONGYUE FEDERATION
JUFLON
PTFE POWDER
Spool Production Center
AUTO INJECTION MACHINES
Production Center
Samples Rooms
Quality Control
1.Before production
→Check color & printing for spool/cover,quality of packing material.
2.On the production
→Control width,thickness,length,density under international standard 5% random test